CV

Ammatti / Arvo:

kansanedustaja

Syntymäaika ja -paikka:

26.04.1968 Karjaa

Koulutus:

ylioppilas 1987 (Karjaan lukio), valtiotieteiden ylioppilas

Työura / Elämäkertatietoja:

Karjaan kaupunki, vt. luokanopettaja 1988, Sanomalehti Etelä-Uusimaa, toimittaja 1988, AKAVA, tietopalvelusihteeri 1990-1994, Karjaan kaupunki, nuorisosihteeri-ohjaaja 1997, Kulturföreningen Etnokult, tuottaja 1998, Karjaan kaupunki, vt. henkilöstösihteeri 1999, Karjaan kaupunki, it-projektisihteeri 1999-2000, Karis Kurscenter, projektisihteeri 2000-2001, Karis Kurscenter, projektipäällikkö 2001-2003, Valtioneuvosto, opetusministerin erityisavustaja 2003-2004, Valtioneuvosto, työministerin erityisavustaja 2004, Valtioneuvosto, hallitusryhmän sihteeri 2005, Valtioneuvosto, valtiovarainministerin erityisavustaja 2005, SDP, puoluesihteeri 2005-2008

Vanhemmat:

Rabbe Fredrik Feldt, kanslisti Anja Helena Feldt

Nykyinen kotikunta:

Raasepori

Vaalipiiri:

  • Uudenmaan vaalipiiri 21.03.2007 –

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

  • Tarkastusvaliokunta, Suuri valiokunta (varajäsen), Perustuslakivaliokunta (varajäsen), Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuustunta (varapj)
  • Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:

  • Ulkoasiainvaliokunta 03.04.2007 – 02.05.2007
  • Hallintovaliokunta 03.04.2007 – 11.02.2014, (vpj) 03.05.2011 – 11.02.2014
  • Puolustusvaliokunta (vj) 03.04.2007 – 02.05.2007
  • Tulevaisuusvaliokunta (vj) 03.04.2007 – 29.06.2011, (vj) 05.06.2012 – 08.05.2013
  • Perustuslakivaliokunta 30.06.2011 – 28.03.2012, 04.06.2013 – 11.02.2014
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta 04.04.2007 – 11.02.2014, (vpj) 14.06.2011 – 11.02.2014

Eduskuntaryhmät:

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 21.03.2007 –
  • Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmä työvaliokunta 2015, 2016

Yhteiskunnallinen toiminta

Kunnalliset luottamustehtävät:

  • Pohjan kunnanvaltuusto -2008
  • Raaseporin kaupunginvaltuusto (vpj) 2009-2012, 2012-2016, 2017-
  • Suomen kuntaliiton hallitus 2009-

Muut luottamustehtävät:

  • Suomalais-Ruotsalaisen kulttuurisäätiön hallitus 2011-2016, 2016-
  • Suomi-Ruotsi -seura (pj) – Samfundet Finland-Sverige (ordf) 2011-
  • Eduskunnan Ruotsi-ystävyysryhmä (pj) 2013-
  • Eduskunnan Norja-ystävyysryhmä 2015-
  • Eduskunnan Tanska-ystävyysryhmä 2016-
  • Eduskunnan Islanti-ystävyysryhmä 2017-
  • Eduskunnan Venäjä-ystävyysryhmä 2015-
  • Suomen Geopoliittinen Seura 2017-
  • S-gruppen i Nordiska rådet (hallitus) 2010-
  • Sosialidemokraattisen puolueen puoluehallitus 2005-2008, 2009-2010, 2011-2012, 2013-2016, 2017
  • SDP:n varapuheenjohtaja 2017-
  • Kalevi Sorsa -säätiön hallitus (pj) 2009-2013
  • Miina Sillanpään säätiön hallitus 2009-2014
  • Pohjola-Norden -liiton liittohallitus (vpj) 2009-2013, 2015-
  • Suomenruotsalaiset kansankäräjät, jäsen (Folktinget) 2009-2012, 2012-2016, 2017-
  • Palkansaajasäätiön valtuuskunta 2010-
  • Syöpäjärjestöjen valtuuskunta 2010-
  • Siskot syöpäkuntoutujat, hallituksen jäsen 2016-2017
  • Urheiluopistosäätiön valtuuskunta 2011-
  • Suomen Käsipalloliiton liittohallitus 2012-2015
  • KAKS, Kunnallisalan kehittämissäätiön hallitus 2016-
  • Tammisaaren punavankimuistomerkin hoitoyhdistys (pj) 2016-